Wysypka u kobiet w ciąży to częsty problem, który może mieć wpływ na komfort i dobre samopoczucie. Może pojawić się w dowolnym momencie ciąży, ale najczęściej występuje w połowie pierwszego trymestru. Niektóre wysypki są szkodliwe dla płodu, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy. Na szczęście w wielu przypadkach wysypka u kobiet w ciąży może być łatwo kontrolowana i zarządzana za pomocą prostych zmian w stylu życia i odpowiednich leków. Ten artykuł zawiera wskazówki dotyczące tego, jak poradzić sobie z wysypką u kobiet w ciąży, aby zminimalizować lub całkowicie wyeliminować objawy.

Co to jest wysypka u kobiet w ciąży?

Wysypka u kobiet w ciąży to zwiększenie ilości łoju na skórze, które może powodować pojawienie się pryszczy. Występuje wtedy, gdy skóra jest przesuszona i ma zbyt małą ilość włókien kolagenowych i gruczołów łojowych, aby utrzymać jej nawilżenie i odpowiedni poziom nawilżenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego wysypka może pojawić się w ciężkiej i stresującej fazie ciąży.

Przyczyny wysypki u kobiet w ciąży

Wysypkę można zaliczyć do izolowanych wysypkowych zmian dermatologicznych, które wskazują na obecność chorób, takich jak alergia czy atopia. Niektóre ich przyczyny to uczulenie na substancje chemiczne lub sztuczne, alergia na pyl, rybę i orzeszki oraz powikłania ciąży i opryszczki. Wysypka u kobiet w ciąży może być wynikiem kilku różnych przyczyn, w tym: izolowane zmiany skórne, rozwijająca się hiperkolagenoza (nadmierne wytwarzanie kolagenu), także zwiększenie się ilości łoju. Przez pierwsze trzy miesiące ciąży, zwiększenie ilości łoju może być spowodowane nieprawidłową wartością progesteronu, który jest potrzebny do regulacji wytwarzania łoju.

Skonsultuj się z lekarzem

Poinformuj lekarza o wszystkich przejawach wysypki, takich jak pojawienie się pryszczy lub ich długotrwałość. W pewnych sytuacjach, można zapisać się do dermatologa. Jeżeli wysypka jest duża i bolesna, lekarz może zaproponować zastosowanie narkozy lub zrobić zdjęcie skóry, aby ustalić przyczynę wysypki i zalecić odpowiedni lek. Jeśli wysypka jest mała, rozległa i lekko bolesna, lekarz może zalecić, abyś się nie przejmował i ją zignorowała.

Przegląd leków

Wybór lekarza i leków do walki z wysypką u kobiet w ciąży może być trudny. Przed wyborem leczenia, należy się zastanowić, jak duża jest wysypka u kobiet w ciąży i jakie są jej skutki. Poza tym, należy sprawdzić, jakie podrażnienia może spowodować u danej osoby. Jeżeli wysypka jest lekka i nie ma skutków ubocznych, lekarz może zalecić, abyś się nię nie przejmował i po prostu zignorowała. Najlepsze leki do walki z wysypką u kobiet w ciąży to: Zincum Gluconicum, Cleocin czy Canesten.