Jadalnia jest podstawą domu. To tam zbieramy się jako rodzina lub przyjaciele, nadrabiamy zaległości z dawnymi przyjaciółmi przy kawie i dzielimy się naszym dniem. Wspaniałe doświadczenie w jadalni może być wspaniałe dla łączenia się i budowania relacji. Posiadanie ładnego stołu, przy którym z przyjemnością jada się codziennie, może naprawdę przekształcić dom i sprawić, że poczuje się on jak coś więcej niż tylko cztery ściany z dachem. Niestety, wybór odpowiedniego stołu jest trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Jest tak wiele rzeczy do rozważenia: materiały, kształt, rozmiar, przechowywanie… Znalezienie idealnego może nie być łatwe, ale dzięki tym 10 wskazówkom dotrzesz tam szybciej i w rekordowym czasie!

Wybierz materiał, z którego będzie wykonany stół

Najważniejszą rzeczą do zrobienia przed zakupem jakiegokolwiek mebla jest podjęcie decyzji o rodzaju materiału, który chcesz. Wpłynie to znacząco na wygląd, odczucia i cenę stołu. Istnieje wiele materiałów do wyboru, a każdy z nich ma swoje własne zalety i wady. Będziesz chciał się upewnić, że wybierzesz taki, który najlepiej pasuje do Ciebie i potrzeb Twojej rodziny.

Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, spróbuj przejrzeć kilka magazynów i blogów, które koncentrują się na projektowaniu wnętrz i wystroju domu. Przeczytaj recenzje mebli i opisy produktów, aby uzyskać poczucie różnych rodzajów materiałów. Zrób trochę badań i zrób krótką listę najbardziej obiecujących materiałów. Im więcej wiesz o opcjach, tym łatwiej będzie wybrać idealny stół dla Ciebie.

Zdecyduj się na swój kształt i rozmiar

Myślałeś już o funkcjonalności stołu, ale teraz czas pomyśleć o estetyce. Jak chcesz, aby Twój stół wyglądał? Czy chcesz mieć okrągły stół? Jakiej wielkości krzesła zazwyczaj masz przy stole? Jaki rodzaj blatu stołu preferujesz? To tylko kilka pytań, które powinieneś rozważyć, wybierając idealny kształt i rozmiar dla swojej przestrzeni.

Wiele osób pomija kształt podczas wybierania nowych mebli do jadalni. To coś, co może naprawdę zmienić wygląd i nastrój Twojej jadalni i może naprawdę zrobić oświadczenie. Okrągły, prostokątny, kwadratowy lub jakikolwiek inny kształt mają swoje własne zalety i wady, więc ważne jest, aby wiedzieć, czego szukasz w swoim stole.

Rozważając rozmiar stołu, zwróć uwagę nie tylko na długość i szerokość, ale także na wysokość. Upewnij się, że wszyscy przy stole mogą łatwo dosięgnąć swoich talerzy i szklanek z napojami. Ponieważ krzesła różnią się wysokością w zależności od osoby w nich siedzącej, będziesz chciał upewnić się, że uwzględnisz to w swojej decyzji.

Określ, czy będziesz potrzebować miejsca do przechowywania.

Jeśli mieszkasz w małej przestrzeni lub masz ograniczone miejsce na duży stół, przechowywanie może się przydać. Możesz wybrać stół z szufladami, półkami, a nawet kółkami. Może to być droższa opcja, ale dodatkowe przechowywanie może naprawdę przydać się w małych pomieszczeniach.

Jeśli jesteś na rynku stołu z miejscem do przechowywania, masz wiele opcji. Długie, prostokątne stoły są świetne dla rodzin. Ich dodatkowa przestrzeń do przechowywania i długość są idealne dla dużych rodzin i ludzi, którzy lubią się bawić. Jeśli chcesz mieć mniejszy stół, który nadal ma miejsce na sztućce i talerze, możesz również znaleźć mniejsze stoły z wbudowanym schowkiem.

Zastanów się, jak będziesz używać stołu

Zastanawiałeś się już nad wyglądem stołu, jego wielkością i kształtem, ale musisz też pomyśleć o tym, jak będziesz go używać. Czy będziesz go używać jako stołu jadalnego czy miejsca do pracy? Czy przy stole przez większość czasu będą dzieci, czy też będą to głównie dorośli i członkowie rodziny? Na przykład, jeśli masz dzieci i chcesz zminimalizować ryzyko, że uszkodzą stół, drewniany stół może nie być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli masz dzieci, które uwielbiają rysować i kolorować, miękka powierzchnia może być bardziej odpowiednia. Jeśli przez większość czasu będzie to stół jadalny, ale co jakiś czas masz jakieś gry planszowe lub karciane, możesz również wybrać powierzchnię, którą można łatwo wyczyścić.

Sprawdź trwałość i jakość

Kiedy znajdziesz stół, który kochasz, poświęć chwilę, aby zbadać go pod kątem jakości i wytrzymałości. Upewnij się, że nogi są solidnie przymocowane do stołu i że nie ma żadnych luźnych lub złamanych części. Szukaj grubych, solidnych nóg, które raczej nie złamią się pod naciskiem. Będziesz również chciał się upewnić, że stół jest zbudowany w sposób trwały. Nie chcesz kupić stołu, który pod wpływem regularnego użytkowania rozerwie się lub złamie. Szukaj nóg stołu o wzmocnionej konstrukcji, dobrej jakości połączeń i trwałego blatu (jeśli dotyczy).

Nie zapomnij również sprawdzić spodu stołu. To właśnie tam zazwyczaj mocowane są nogi i często są to pierwsze części, które wykazują oznaki zużycia. Idealnie, chcesz stół, który jest solidny i który będzie trwał długo. Dobrze wykonany stół to świetna inwestycja, która będzie Ci służyć przez długi czas.

Poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny z know-how w zakresie projektowania

Kogo lepiej poprosić o radę przy wyborze nowego stołu do jadalni niż ludzi, z którymi mieszkasz? Jeśli masz przyjaciół lub członków rodziny, którzy są dobrzy w projektowaniu wnętrz, zabierz ich do sklepu meblowego lub przeglądaj z nimi stoły online. Niech pomogą Ci zawęzić opcje i zdecydować, które z nich są warte Twoich pieniędzy, a które nie.

Projektowanie wnętrz to umiejętność jak każda inna. Nie każdy go ma, ale każdy może się go nauczyć. Jeśli chcesz pomocy, ale nie wiesz, jak o nią poprosić, oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci rozpocząć pracę:

  • Po pierwsze, określ, w czym potrzebujesz pomocy. Czy jest to wybór odpowiedniego stołu do Twojej przestrzeni? A może nie jesteś pewien, jaki styl chcesz osiągnąć. Cokolwiek to jest, spróbuj określić, w czym potrzebujesz pomocy, aby móc o nią poprosić.
  • Następnie udaj się do miejsca, w którym będziesz mógł poświęcić swój czas na przeglądanie oferty bez poczucia pośpiechu lub przytłoczenia zadaniem. Poszukaj sklepu, który przenosi rodzaj mebli, którymi jesteś zainteresowany, lub odwiedź internetowy sklep meblowy. To da ci czas na przeglądanie i odkrywanie opcji bez poczucia pośpiechu lub presji ze strony sprzedawcy.

Upewnij się, że najpierw zmierzysz swoją przestrzeń przed zakupem

Zawęziłeś swoje poszukiwania, znalazłeś stół, który kochasz i sprawdziłeś, że ma odpowiedni rozmiar i kształt, ale zanim go kupisz, nie zapomnij sprawdzić jego wymiarów. Zwróć uwagę na długość, szerokość i wysokość, i upewnij się, że będzie pasował do Twojej jadalni.

Nie chcesz kupić stołu, który jest zbyt duży dla przestrzeni lub stół, który jest zbyt mały dla liczby gości, które zwykle mają nad. Ważne jest, aby zmierzyć przestrzeń w swojej jadalni, zanim pójdziesz na zakupy. Zrób to zanim podejmiesz ostateczną decyzję w sprawie stołu. Jeśli kupisz stół, który nie pasuje do twojej przestrzeni, będziesz musiał albo go zwrócić, albo znaleźć sposób, by go naprawić. Ani jedno, ani drugie nie jest idealne, a skończysz marnując swój czas i pieniądze.