Jak zadbać o skórę w okresie zimowym?

Zima to czas, kiedy nasza skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Niskie temperatury, suche powietrze i częste zmiany temperatur mogą prowadzić do przesuszenia i podrażnień skóry. Dlatego ważne jest odpowiednie pielęgnowanie ciała w tym trudnym dla niego okresie.

Odpowiednia dieta

Pielęgnacja skóry rozpoczyna się od środka – dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały. Warto postawić na produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz antyoksydanty, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry oraz chronią ją przed wolnymi rodnikami.

Dobrym wyborem będą ryby morskie, orzechy włoskie czy awokado. Pamiętaj również o regularnym spożywaniu warzyw i owoców – są one źródłem wielu wartościowych substancji odżywczych dla Twojej skóry.

Nawilżenie

Zimowa aura może sprawić, że nasza skóra staje się sucha i łuskowata. Aby temu zapobiec należy pamiętać o regularnym nawilżaniu ciała. Wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze.

Warto również zwrócić uwagę na skład produktów – unikaj substancji drażniących oraz wybieraj te bogate w naturalne oleje roślinne czy masła shea. Pamiętaj także o regularnym stosowaniu balsamów do ust oraz kremów pod oczy, ponieważ te części twarzy są szczególnie narażone na przesuszenie.

Ochrona przed słońcem

Nie zapominaj o odpowiedniej ochronie swojej skóry przed promieniowaniem UV nawet w okresie zimowym. Choć może Ci się wydawać, że słabe słońce nie jest już tak szkodliwe dla Twojej skóry jak latem, to jednak nadal warto używać filtrów SPF zawartych w codziennych kosmetykach lub nakładać specjalny krem z filtrem przy dłuższym przebywaniu na dworze.

Pamiętaj też o noszeniu czapki i szalika chroniących delikatną skórę twarzy przed mrozem i silnym wiatrem.

Zadbana dieta a piękna cera

Jak już wspomniano wcześniej, zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na to, co jemy, ale także jakie produkty stosujemy bezpośrednio na twarz.

W okresie zimowym szczególnie ważne jest unikanie kosmetyków o silnych właściwościach wysuszających oraz wybieranie tych nawilżających i odżywczych. Warto również pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka – dzięki temu pozbywasz się martwego naskórka i ułatwiasz wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Odpowiednia ilość snu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sen ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do przesuszenia cery oraz powstawania zmarszczek. Z kolei wystarczająca dawka regenerującego odpoczynku pozwala zachować młody wygląd i promienność skóry.

Dlatego tak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne poprzez relaksację przed snem oraz zapewnienie sobie 7-8 godzin spokojnego snu każdej nocy.

Podsumowanie

Zima to trudny czas dla naszej skóry, dlatego należy zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała. Warto pamiętać o zdrowej diecie bogatej w witaminy i minerały, regularnym nawilżaniu skóry oraz stosowaniu kosmetyków z filtrem UV.

Nie zapominaj również o odpoczynku i relaksacji – to kluczowe elementy dla zachowania pięknej i zadbanej skóry przez cały rok. Pamiętaj, że dbając o swoje ciało od środka, możesz uzyskać jeszcze lepsze efekty przy użyciu odpowiednich produktów do pielęgnacji zewnętrznej.

Zastosowanie powyższych porad pozwoli Ci cieszyć się gładką, promienną skórą nawet w najbardziej mroźne dni zimy!