Włosy każdego z nas są wyjątkowe – nie ma jednej idealnej recepty na to, jak o nie dbać. Sztuka posiadania zdrowych, pięknych włosów polega na ustaleniu, co działa na Ciebie i Twoje konkretne pukle. Możesz mieć tłuste korzenie lub suche końcówki, albo odwrotnie. To, co sprawdza się u Twojej przyjaciółki z długimi kręconymi włosami, może nie działać na Ciebie, jeśli masz cienkie, proste włosy. Prawdopodobnie znasz już kilka świetnych sztuczek, dzięki którym Twoje włosy będą lśniące i zdrowe – w końcu to właśnie dlatego czytasz ten artykuł! Jednak zawsze istnieją małe wskazówki i triki, które mogą przejść długą drogę, aby pomóc nam utrzymać nasze zamki wyglądające i czujące się świetnie. Czytaj dalej, aby poznać najlepsze sposoby dbania o włosy.

Szampon i odżywka: podstawy

Istnieje wiele różnych rodzajów szamponów, a każdy z nich przeznaczony jest do konkretnego rodzaju włosów. Przy wyborze szamponu ważne jest, aby znaleźć taki, który będzie pasował do Twojego typu włosów. Jeśli nie jesteś pewna, jakiego rodzaju szamponu powinnaś używać, poproś fryzjera o rekomendacje. Większość szamponów ma mniej więcej taki sam poziom pH jak Twoje włosy, więc tak naprawdę nie ma różnicy między używaniem go a nieużywaniem. Jedyny powód, dla którego możesz chcieć użyć szamponu, to specyficzne problemy z włosami, takie jak swędząca skóra głowy czy łupież. Większość ludzi nie musi używać szamponu przy każdym myciu włosów. Jeśli masz tłuste włosy, możesz chcieć myć je częściej niż osoby o włosach suchych. Osoby o suchych włosach mogą również chcieć myć włosy rzadziej, ponieważ częste mycie szamponem może pozbawić włosy naturalnych olejków i sprawić, że będą one suche i łamliwe.

Nie zapominaj o szczotkowaniu

Jeśli Twoje włosy są na tyle długie, że możesz je spiąć w koński ogon lub upiąć w kok, pamiętaj o codziennym ich rozczesywaniu. Szczotkowanie włosów pomaga rozprowadzić naturalne olejki na całej długości włosów, jednocześnie usuwając brud i inne cząstki, które mogą sprawić, że włosy będą wyglądać matowo. Jeżeli masz długie włosy, możesz użyć grzebienia o szerokich zębach, by rozprowadzić olejki od skóry głowy aż po końce włosów. Codzienne szczotkowanie włosów może wydawać się przykrym obowiązkiem, ale sprawi, że Twoje włosy będą wyglądały bardzo zdrowo. Jeśli nie masz czasu na codzienne szczotkowanie włosów, staraj się to robić przynajmniej raz w tygodniu.

Mądrze używaj narzędzi termicznych

Narzędzia do stylizacji na ciepło, takie jak gorące wałki, prostownice i suszarki do włosów, mogą być pomocne w wielu sytuacjach, ale również bardzo obciążają włosy i mogą spowodować wiele szkód. Jeśli używasz narzędzi do stylizacji włosów, ważne jest, by przed ich użyciem zabezpieczyć włosy produktem termoochronnym, takim jak spray lub serum. Większość produktów do włosów zawiera składniki, które pomagają chronić włosy przed uszkodzeniem pod wpływem ciepła, ale stosowanie jednego z nich jest jeszcze lepsze. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w naprawdę dobry spray termoochronny. Narzędzia do stylizacji na ciepło mogą zniszczyć Twoje włosy, czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia i łamanie. Ogranicz użycie tych narzędzi, aby nie uszkodzić włosów i nie doprowadzić do rozdwojenia końcówek.

Raz w tygodniu stosuj głęboką odżywkę.

Głębokie odżywianie to świetny sposób, aby potraktować swoje włosy do leczenia i odbudowy. Włosy składają się z białka, a głęboka odżywka jest wypełniona białkiem, które może przejść długą drogę w leczeniu uszkodzeń. Najlepiej stosować głęboką odżywkę raz w tygodniu. Jeśli używasz jej za każdym razem, gdy myjesz włosy, może to sprawić, że włosy będą wyglądać zbyt tłusto. Najlepiej jest nakładać odżywkę na włosy, gdy są jeszcze mokre, ale możesz też zawinąć włosy w ciepły ręcznik na 10 minut, by ułatwić produktowi wniknięcie we włosy.

Znajdź odpowiedni szampon dla swojego rodzaju włosów

Istnieje wiele różnych szamponów i ważne jest, aby znaleźć ten, który najlepiej nadaje się do Twojego typu włosów. Jeśli masz włosy przetłuszczające się, nie chcesz używać szamponu przeznaczonego specjalnie do włosów suchych, ponieważ sprawi on, że Twoje włosy będą zbyt suche. Zalecamy stosowanie szamponu bez siarczanów. Siarczany mogą być szorstkie i powodować uszkodzenia włosów, zwłaszcza jeśli masz włosy kręcone lub farbowane. Używanie szamponu bez siarczanów to świetny sposób na utrzymanie włosów w czystości i odżywienie ich.

Chroń swoje włosy za pomocą odżywki proteinowej

Kuracja proteinowa to świetny sposób na wzmocnienie włosów i zwalczenie skutków uszkodzeń, które mogą sprawić, że włosy będą wyglądać matowo i niezdrowo. Białko jest kluczowym składnikiem zdrowych włosów, ponieważ pomaga w elastyczności, połysku i sile. Zabieg proteinowy można wykonać w domu przy pomocy zabiegu proteinowego DIY lub można go wykonać w salonie. Jeśli chcesz wykonać samodzielną kurację proteinową, najlepiej jest użyć produktu termoochronnego podczas suszenia włosów, aby nie przegrzać włosów i nie uszkodzić ich. Znajdź odżywkę proteinową, która będzie odpowiednia dla Twojego typu włosów. Możesz stosować kurację proteinową raz w miesiącu, aby pomóc naprawić włosy i zapobiec ich łamaniu.

Jak już się dowiedziałaś, dbanie o włosy jest ważną częścią poczucia pewności siebie i piękna. Na szczęście, dbanie o włosy nie musi być skomplikowane – wymaga jedynie odrobiny dodatkowej troski. Porady i wskazówki, o których przeczytałaś w tym artykule, to świetne sposoby na utrzymanie zdrowych, pięknych włosów, aby Twoje kosmyki mogły wyglądać jak najlepiej każdego dnia. Od szamponu i odżywki po stosowanie środków termoochronnych i odżywek proteinowych, te wskazówki z pewnością sprawią, że Twoje włosy będą wyglądać świetnie.