Samochody nie są tanie. Nowe samochody kosztują średnio ponad 70 000 zł. To dużo pieniędzy, aby wydać na coś, co nie będzie trwać wiecznie, i są inne ważne wydatki do rozważenia, jak również: gaz, ubezpieczenie, rejestracja i utrzymanie. Jeśli jesteś na rynku nowego samochodu, ale nie chcesz złamać bank w procesie, to musisz przeczytać ten artykuł.Pomożemy Ci dowiedzieć się, czy leasing lub finansowanie jest lepsze dla Twojego budżetu i potrzeb, czy uzyskanie rozszerzonej gwarancji jest tego warte, czy nie, jaki rodzaj samochodu szukać na podstawie wzorców użytkowania i wiele więcej!

Poznaj swój miesięczny budżet

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić przed rozpoczęciem zakupów samochodowych jest określenie, ile możesz sobie pozwolić na miesięczne wydatki na ratę samochodu. Będziesz chciał uwzględnić wszelkie inne wydatki, które możesz mieć, takie jak ubezpieczenie. Jeśli nie możesz wymyślić budżetu, który działa dla Twoich potrzeb, możesz chcieć poczekać, aż będziesz mógł zaoszczędzić więcej pieniędzy na zakup samochodu. Jeśli masz zaoszczędzone pieniądze, nie będziesz musiał się martwić o żadne miesięczne płatności, co może pomóc Ci uniknąć zadłużenia samochodu.

Decyduj się na leasing lub opcję finansowania

Jeśli zdecydujesz się na finansowanie samochodu, będziesz musiał płacić miesięczną ratę przez lata, dopóki kredyt nie zostanie spłacony. Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu, będziesz płacić znacznie mniejszą miesięczną ratę, ale będziesz musiał zwrócić samochód po kilku latach. Kiedy kupujesz samochód, będziesz chciał rozważyć kilka czynników, takich jak koszt samochodu, miesięczna opłata i długość okresu leasingu lub kredytu. Warto również pomyśleć o tym, co samochód będzie wart na koniec leasingu lub kredytu. Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu, upewnij się, że sprawdzisz, co się stanie, jeśli będziesz chciał wykupić samochód po zakończeniu leasingu.

Określ samochód, który chcesz kupić

Zanim rozpoczniesz zakupy samochodu, będziesz chciał określić typ samochodu, który będziesz chciał kupić. Możesz użyć przewodnika zakupu samochodu, aby pomóc Ci zdecydować, jaki typ samochodu najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Pomocne może być zanotowanie typu samochodów, które lubisz, abyś mógł je zapamiętać, gdy zaczniesz robić zakupy. Będziesz także chciał pomyśleć o wartości odsprzedaży samochodu.

  • Jeśli chcesz niezawodny samochód, który będzie trwał przez lata, a następnie Toyota lub Honda Civic są świetne opcje. Zapewniają one dużą wartość dla swoich pieniędzy, ale mogą nie być najbardziej stylowy samochód.
  • Jeśli chcesz iść na sportowy lub stylowy samochód, możesz spojrzeć na modele takie jak BMW serii 3 lub Audi A4. Te samochody mogą być bardziej luksusowe, ale mają również tendencję do bycia droższymi.

Sprawdź opcje rozszerzonej gwarancji

Kiedy wejdziesz do salonu samochodowego, prawdopodobnie zobaczysz sprzedawcę, który będzie próbował sprzedać Ci rozszerzoną gwarancję na Twój nowy samochód. Ale czy naprawdę jest sens kupować jedną z nich? Większość gwarancji samochodowych trwa od trzech do pięciu lat i często są one znacznie tańsze niż zakup rozszerzonej gwarancji. Jeśli kupisz przedłużoną gwarancję, będziesz musiał zapłacić jednorazową opłatę, która może wynieść 1000 dolarów lub więcej. Jeśli coś pójdzie nie tak z twoim samochodem, prawdopodobnie będziesz musiał poradzić sobie z firmą zewnętrzną, co może uczynić ten proces jeszcze bardziej frustrującym. Jeśli masz samochód z kilkoma latami na gwarancji i planujesz zachować samochód przez długi czas, możesz rozważyć zakup rozszerzonej gwarancji.

Spójrz na wartość odsprzedaży przed zakupem samochodu

Kiedy myślisz o samochodzie, który chcesz kupić, chcesz również rozważyć jego wartość odsprzedaży. To dlatego, że wartość odsprzedaży samochodu może mieć duży wpływ na to, ile pieniędzy otrzymasz z powrotem, jeśli zdecydujesz się sprzedać go później. Będziesz chciał sprawdzić strony takie jak Otomoto czy OLX, aby zobaczyć, jaka jest oczekiwana wartość odsprzedaży samochodu. Możesz chcieć kupić samochód, który trzyma swoją wartość, jak Toyota lub Honda, ale są też inne rzeczy, o których musisz pomyśleć. Na przykład, jeśli masz dzieci, możesz chcieć kupić samochód z większą ilością funkcji bezpieczeństwa.

# Sprawdź, czy nie ma zachęt i rabatów na zakup samochodu

Zanim pójdziesz na zakupy, powinieneś sprawdzić, jakie zachęty i rabaty oferuje twój stan, miasto i dealer. Zazwyczaj można znaleźć te informacje online, a to może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na samochodzie, który chcesz kupić. Kiedy jesteś u dealera, powinieneś również zapytać o wszelkie oferty specjalne lub zachęty, które mogą być oferowane. Być może uda Ci się uzyskać niższą miesięczną ratę lub niższą cenę za samochód.

Kupno samochodu to poważna decyzja i ważne jest, abyś zrobił badania, aby upewnić się, że dostaniesz samochód, który chcesz, a jednocześnie pozostaniesz w swoim budżecie. Możesz zaoszczędzić pieniądze na samochodzie, robiąc zakupy i negocjując niższą cenę, kupując samochód poza sezonem (jesień i zima to dobry czas) oraz rozważając wszystkie dostępne opcje finansowania, w tym warunki leasingu i kredytu.